Italiensk smashed taco
När Italien möter taco bjuds vi på en spännande och smakrik rätt signerad matkreatören Louise Laurenius och Vinkocken Anders Röberg. Kryddig salsiccia blandas med eldig ’Nduja, toppas med ugnsrostad tomatsalsa, picklad fänkål och riven mozzarella. En perfekt bjudrätt som kombinerar det bästa från två kulinariska världar! Smashed taco passar perfekt tillsammans med Monti Garbi Ripasso – generös och smakrik.
4

Ingredienser
- 500 g småtomater, gärna olika färg
- 2 msk olivolja
- 1 msk balsamvinäger
- salt & peppar
- 1 fänkål
- 2 dl vitt vin
- 1/2 dl vitvinsvinäger
- 3 msk socker
- 2 tsk salt
- 3 Piadine (eller tortilla)
- 2 inlagda röda paprikor
- 400 g salsicciafärs
- 10 g Nduja
- 2 dl riven Mozzarella
- Färsk basilika
Gör så här
Salsa
1. Sätt ugnen på 180 grader. Lägg tomaterna i en ugnsform. Dressa dem med olivolja och balsamvinäger. Smaksätt med salt och peppar. Baka mitt i ugnen i ca 40 minuter – tills de är rostade och fått gott om färg. Mixa dem lätt med en stavmixer. Smaka eventuellt av med mer salt och svart peppar.
Picklad fänkål
2. Hyvla fänkålen tunt på en mandolin och lägg i en bunke. Koka ihop vitt vin, vitvinsvinäger, socker och salt i en kastrull. Häll lagen över fänkålen och låt stå och dra. Förvara i en lufttät burk i kylen.
Du kan förbereda både tomatsalsa och fänkål några dagar innan du ska göra dina italienska tacos.
3. Stansa ut fyra mindre ”tortillabröd” från varje Piadina (så att du får totalt 12 mjuka tacoskal).
4. Skiva de inlagda paprikorna i mindre strimlor.
5. Blanda Salsicciafärs med ’Nduja. Fördela färsen på tacoskalen, smeta ut ordentligt, gärna över kanten då färsen krymper vid stekning. Tryck till.
6. Värm upp olivolja i en stekpanna. Stek dina smashed tacos med färssidan nedåt tills färsen är genomstekt.
7. Lägg upp alla tacos på en skärbräda eller tallrik. Toppa med picklad fänkål, strimlad paprika och riven mozzarella. Avsluta med tomatsalsa och färsk basilika.
Pronto! Taco!