Fonseca Porto
Familjen Guimaraens har producerat portvin i nordöstra Portugal sedan början av 1800-talet. Fonsecas vingårdar ligger i Dourodalen, ett vindistrikt som sedan 2001 är klassat som världsarv av UNESCO. Här ligger branta, terrasserade vingårdarna i sluttningen ner mot Dourofloden. Kalla vintrar och heta, varma somrar ger djupa och koncentrerade portviner.
År 1815 startade Manoel Pedro Guimaraens det, idag så hyllade, portvinshuset med namnet Fonseca Porto. Han kom till England som politisk flykting från Portugal genom att resa i ett tomt portvinsfat. Manoel Pedra var en skicklig man och lyckades få firman att blomstra till ett av de mest betydande portvinshusen. Efter andra världskriget dalade försäljningen och trots fantastiska årgångsportviner både 1945 och 1948 var man tvungen att sälja företaget. Trots att företaget sedan dess varit i familjen Taylors ägor har de båda företagen drivits separat och familjen Guimaraens har fortsatt att sitta vid rodret och drivit Fonseca framåt.
Idag är David Guimaraens den sjätte generationen på portvinshuset som är vinmakare och Fonseca har genom träget arbete lyckats behålla den typiska stilen som utmärker deras portviner. Fonsecas viner är kända och prisrosade över hela världen, bästa portvinet helt enkelt! Företaget fortsätter att utvecklas och blomstra. Fonseca producerade exempelvis det första portvinet som är gjort helt och hållet på ekologiskt odlade druvor – Fonseca Terra Prima.
PORTUGAL
Portugisiska viner – tradition, mångfald och upptäckarlust
Portugal är ett av Europas mest spännande vinländer, med en lång tradition och stor variation. Trots sin relativt lilla yta erbjuder Portugal en imponerande variation i klimat, jordmån och druvsorter – från svala atlantkuster till heta inlandsslätter.
Här hittar man allt från friska, pärlande Vinho Verde i norr till fylliga röda från Douro och Alentejo – samt de klassiska, lagringsdugliga portvinerna. Portugisiska viner kännetecknas av ursprung, personlighet och ofta mycket hög kvalitet i förhållande till priset. Ett vinland att upptäcka – eller återupptäcka.
Fakta
Fonseca Porto
David Guimaraens
1815
Portugal
Douro
63 hektar