Barolo Tré Ciabót 2004
ARKIVERAD- Typ: Rött
- Årgång: 2004
- Producent: Cascina Ballarin
- Område: Italien, Piemonte
- Jordbruk: Konventionellt
- Flaskförslutning: Naturkork
- Druvsammansättning: Nebbiolo 100%
- Produktblad: Skriv ut
- Utseende: Klar medeldjup röd med en tegelkant.
- Doft: Elegant, öppen och komplex med klassiska toner av viol, rosor och mörka bär. Liten fatkaraktär och ett charmigt lakritsavslut.
- Smak: Generös och elegant med markerad syra, relativt fruktig och slank struktur. Toner av kryddor, mogna röda och mörka röda bär, the, rosor och lite fat. Avslutningen är intensiv, ungdomlig och balanserad.
Om vinet
Tre Cìabot betyder ”Tre små hus” där man refererar till de i Barolo vanligt förekommande små husen i vingårdarna där vingårdsarbetarna kan ta igen sig. Detta vin är just en blandning av druvor från tre olika växtlägen, två i La Morra samt ett i Monforte d`Alba (vingården Bussia). Ballarin förfogar här över cirka 0,7 hektar Nebbiolo-odling med syd-östlig exponering på mellan 230 och 280 meters höjd över havet. Stockarnas ålder är 15 till 60 år och skördeuttaget ligger på cirka 4500 liter per hektar. Vinet jäser i ståltankar med 28-30 graders temperatur, med nertryckning av skalhatten flertalet gånger per dag. En del av vinet lagras sedan på stora botti (1000 – 2000 liter) av slovensk ek i 24 månader samt en del på franska Tonneaux. Därefter vilade vinet 6 månader på flaska.
Om producenten
Ett stenkast utanför byn La Morra ligger vineriet och familjehemmet Cascina Ballarin. Här har familjen Viberti bott och odlat inte bara druvor utan också frukt sedan tidigt 1900-tal. Bröderna Giorgio & Gianni tog 1998 över ansvaret för den 7 hektar stora, eller lilla, egendomen och driver vidare det kvalitetsinriktade arbete pappa Luigi och mamma Anna startade. Ballarin är sedan länge familjens smeknamn och anspelar på, som synes på etiketten, en, i varje fall tidigare, dansant förmåga. De 7 hektaren är fördelade på 3 växtlägen, två i La Morra samt ett i Monforte d´Alba. I båda byarna domineras jordmånen av en hårt packad märgel (Kalkrik blandning av sten-, grus & lera) med den skillnaden att La Morra har en högre andel blå märgel vilket innebär en högre halt av marin fossil. Produktionen uppgår till cirka 40 000 flaskor. Man odlar i huvudsak Nebbiolo, Barbera & Dolcetto men även en liten del Cabernet Sauvignon och Chardonnay. Genomgående är stockarna gamla med de äldsta på cirka 75 år. Man är noga med att påpeka att man ser sig själva som odlare varför vikten av arbetet i vingårdarna inte nog kan understrykas.